Senų daugiabučių namų kiemuose esančios automobilių stovėjimo aikštelės dažnai yra nepritaikytos dideliam automobilių kiekiui, todėl jų dangos dažnai yra susidėvėjusios. Beveik kiekviena daugiabutyje gyvenanti šeima turi automobilį, ir ne vieną, todėl susiduria su automobilių statymo prie namų problema.

Dažnai galima pastebėti, kad gyventojai savo automobiliais užstato laiptines, šaligatvius, šiukšlių konteinerių aikšteles, išvažinėja žalias zonas. Vairuotojai chaotiškai statydami savo automobilius ne tik pažeidžia Kelių eismo taisykles, bet ir niokoja kiemo infrastruktūrą, teršia aplinka, sukelia avaringas situacijas, kuomet specialios tarnybos negali privažiuoti prie objektų.

Dėl stovėjimo vietų trūkumo šalia daugiabučių esantys šaligatviai neretai būna sulaužyti, neturi estetinio vaizdo, tampa nepatogūs pėstiesiems, nes ant jų stovintys automobiliai trukdo praeiti. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos specialistai nuolat gauna gyventojų nusiskundimų dėl šių problemų, todėl vairuotojams skiria baudas.

Siekiant išsiaiškinti problemos mastą ir pradėti aiškintis problemos dydi, buvo vykdomi kiemų patikrinimai dienos ir nakties metu. Miestuose yra nemažai sutvarkytų kiemų: aikštelės praplėstos ir suženklintos, automobiliai tvarkingai sustatyti pagal nustatytą tvarką. Tačiau yra ir labai blogų situacijų, kuomet automobiliai stovi ant šaligatvių ir išvažinėtose vejose, dažnai pavojingai paliekami šalia sankryžų, mažinant matomumą kitiems vairuotojams.

Todėl nuo šiol yra priimtas sprendimas, matant didelį naujų įregistruotu automobilių kiekį, atlikinėti dažnesnius kiemų ir gatvių patikrinimus, kurie dažniausiai vyksta 21 valandą, kai jau visi asmenys yra grįžę namo. Nustačius pažeidimus viešosios tvarkos inspektoriai žada skirti baudas.

Išspręsti šią problemą galima vieninteliu būdu – didinti aikštelių prie daugiabučių namų vietas. Tačiau šią problemą turėtų spręsti ir patys gyventojai – tereikia parodyti iniciatyvą iš gyvenamųjų namų gyventojų bendrijų. Šiandien jau yra galimybė laisvus žemės plotus išsinuomoti iš valstybės, parengti projektus ir įrengti automobilių statymo ir vaikų žaidimo aikšteles. Tačiau kol nebus veiklios namų bendrijos, situacija kiemuose nesikeis. Vėl visi bus pikti ir klaus, kur statyti automobilius.

Džiaugiamės, kad per keletą metų Vilniuje automobilių stovėjimo aikšteles prie savo namų jau susitvarkė ne viena aktyvi daugiabučių bendrija. Didžioji dalis jų sutvarkyta pasinaudojant savivaldybės parama, kuomet iki 50 proc. apmoka savivaldybė, o likusią dalį – patys gyventojai. Tokiu būdu sutvarkytos ne tik naujos aikštelės, bet ir atnaujintos senosios.

Vilniaus, Kauno, Alytaus savivaldybės kompensuoja 50 procentų statybos darbų išlaidų, jeigu daugiabutis nėra renovuotas, jei daugiabutis renovuotas, parama siekia net 60 procentų. Be to, jeigu renovuota grupė daugiabučių (ne mažiau kaip 3), parama išauga iki 90 procentų statybos darbų kainos. Pasinaudoję parama, gyventojai gali greičiau džiaugtis tvarkingomis automobilių statymo vietomis. Šiuo būdu gyventojai gali įsirengti arba atnaujinti ne tik automobilių aikšteles, bet ir šaligatvius, laiptus, vaikų žaidimų aikšteles ir privažiavimo kelius.

„Mes Bendrija“ galime Jums padėti ne tik įsteigti moderniausią ir palankiausią namo valdymo formą, bet ir pasirūpinti, kad šalia daugiabučių atsirastų daugiau vietos automobiliams. Kreipkitės į mus ir mes atsakysime į visus Jums rūpimus klausimus.